Kamery termowizyjne: dowiedzmy się na ich temat więcej

Wśród nowoczesnych urządzeń, które dają ogromne możliwości są kamery termowizyjne. Ich działanie wykorzystuje emitowane przez każde ciało promieniowanie podczerwone. To, jak jest ono intensywne uzależnione jest od indywidualnych cech danego ciała, a także od jego temperatury. Nowoczesna technologia sprawia, że promieniowanie podczerwone zostaje następnie zamienione na obraz temperaturowy. Określa się go mianem termogramu. Na wyświetlaczu użytkownik widzi barwne izotermy. Jeśli punkty mają taką samą temperaturę, oznaczane są tym samym kolorem.

Gdzie wykorzystywane są kamery termowizyjne?

Mówiąc o kamerach termowizyjnych, koniecznie trzeba podkreślić, że ich możliwości są ogromne. Wielu osobom z pewnością kojarzą się z detektywami czy wojskiem. Tymczasem okazuje się, że kamery termowizyjne są powszechnie wykorzystywane w medycynie. Znalazły zastosowanie w procesie diagnozy chorób nowotworowych. Po kamery termowizyjne powszechnie sięga również straż pożarna podczas poszukiwań zaginionych w zadymionych pomieszczeniach. Kamery termowizyjne są niezastąpione także wówczas, gdy zlokalizować trzeba źródło ognia. Nie można zapominać, że kamery termowizyjne są także niezastąpione, jeśli naszym celem jest ochrona konkretnych obiektów. Tym, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w ochronie jest fakt, że wykrywają zagrożenie nawet wtedy, kiedy panuje noc, a warunki atmosferyczne są naprawdę niekorzystne. Kamery termowizyjne stosowane są też w budownictwie. Sięga się po nie w rolnictwie.

Jakie kamery termowizyjne wyróżniamy?

Kamery termowizyjne dzieli się, opierając się między innymi na kryterium zakresu spektralnego. Pozwala o na wyróżnienie kamer termowizyjnych krótkofalowych oraz długofalowych. Bazować można również na innym kryterium, jakim jest zastosowanie kamer. Wówczas kamery termowizyjne dzieli się na pomiarowe oraz obserwacyjne.

Kamery termowizyjne to nowoczesne urządzenia, których stosowanie jest coraz bardziej powszechne. Ich możliwości docenia nie tylko wojsko, ale również przemysł budowlany, a nawet medycyna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz